Rok szkolny 2020/ 2021

ADOPTOWALIŚMY KOLEJNEGO PSIAKA

Piesek ze schroniska Psitulmnie w Zabrzu o imieniu Sami, który został wirtualnie zaadoptowany przez SP nr 20, znalazł swój nowy dom.

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu została Wirtualnym Rodzicem pieska o imieniu Ruto. Zwierzak znajduje się w schronisku Psitulmnie w Zabrzu. Ruto jest średnim, młodym i bardzo zwinnym psem. Uwielbia pływać w jeziorze oraz biegać po łące i lesie. Co miesiąc jedna klasa będzie zbierała dla pieska Ruto składkę pieniężną.

Zakończyła się loteria i zbiórka pieniędzy na #WOŚP

w naszej szkole.

Pomimo zdalnego nauczania i obecności w szkole tylko uczniów klas I – III najmłodsi spisali się fantastycznie! Wszystkim wspierającym Wielką Orkiestrę

WIELKIE DZIĘKI!!!!!

Fundacja WOŚP informuje, że 29 Finał WOŚP

odbędzie się w niedzielę 31 stycznia 2021 r.

Od 25.01.2021 r. do 29.01.2021 r. w szkole będzie organizowana loteria fantowa dla fundacji WOŚP. Uczniowie mogą przynosić w przyszłym tygodniu do szkoły drobne pieniądze, wrzucać je do puszki WOŚP i zakupić losy.

Gramy, bo lubimy, wygramy, bo gramy z sercem!

Rodzinny Konkurs Bożonarodzeniowy - grudzień 2020

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia na terenie szkoły został zorganizowany rodzinny konkurs bożonarodzeniowy w kategoriach:

  • stroik bożonarodzeniowy lub ozdoba choinkowa

  • kartka bożonarodzeniowa

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałą pracę twórczą.

Lista laureatów RODZINNEGO KONKURSU BOŻONARODZENIOWEGO

KATEGORIA STROIK BOŻONARODZENIOWY LUB OZDOBA CHOINKOWA

KLASY 1-3

I MIEJSCE – Gracjan Bogumił – kl 3A

II MIEJSCE – Roxana Możdżeń – kl 2A

III MIEJSCE – Patryk Smolarczyk – kl 3A

KLASY 4-8

I MIEJSCE – Jessica Szypulska – kl 4A

II MIEJSCE – Nadia Wójcik – kl 4A

III MIEJSCE – Bartłomiej Nowak – kl 8S

WYRÓŻNIENIA 1-8

Maja Ćwik – kl 6A

Barbara Pach – kl 6A

Kacper Budzinski – kl 7S

Szymon Przegendza – kl 6S

Błażej Palica – kl 6S

KATEGORIA KARTKA BOŻONARODZENIOWA

KLASY 1-8

I MIEJSCE – Oliwia Litwin – kl 3A

I MIEJSCE – Hanna Jaros – kl 4A

Podziękowania dla Fundacji „Sto serc” z Mikołowa.

Po raz kolejny nasi uczniowie otrzymali wsparcie od Fundacji „ Sto serc” z Mikołowa w postaci kamerek, mikrofonów do nauki zdalnej oraz paczek świątecznych. Życzymy zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy!!!!

Szkoła Podstawowa nr 23 im. Tadeusza Kościuszki w Zabrzu i Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki zorganizowali konkurs profilaktyczny : „Żyj bez tytoniu”. Konkurs odbył się pod patronatem Koordynatora ds. Uzależnień przy Urzędzie Miejskim w Zabrzu Pana Jana Szulika. Nasza uczennica Maja Ć. zajęła 3 miejsce. Gratulujemy

Godomy i kryklomy

Uczniowie z klas 1-3 brali aktywny udział w szkolnym konkursie plastyczno-recytatorskim „Godomy i kryklomy”. Uczniowie podczas konkursu recytowali wiersze po śląsku, czytali śląskie rymowanki oraz prezentowali swoje prace plastyczne pt: „Praca górnika w kopalni”. Podczas konkursu na platformie Teams odwiedził nas górnik w mundurze galowym.

11. 12. 2020 - ROZDANIE NAGRÓD

W konkursie plastyczno-recytatorskim „Godomy i kryklomy” wszyscy wygrani uczniowie z klas 1-3 otrzymali wyróżnienia. Pan dyrektor wręczył dyplomy oraz nagrody.

Jeszcze raz wszystkim gratulujemy!!!

LISTA LAUREATÓW

Klasa 1 A

Helena Chmielewska

Lena Urynowicz

Sylwester Turewicz

Michał Piechocki

Eryk Wolny

Klasa 2 A

Hanna Wolf

Karolina Gebler

Iga Piotrowska

Roxana Możdżeń

Klasa 3 A

Elwira Korczyk

Oliwia Litwin

Patryk Smolarczyk

Uczniowie naszej szkoły brali udział w miejskiej grze on-lin „Zabrzonauci”

w dwóch kategoriach:

Klasy IV – VI – pod opieką p. Małgorzaty F.

Klasy VII – VIII – pod opieką p. Urszuli Ć.

Uczniowie rozwiązywali zadania publikowane codziennie – młodsza grupa dodatkowo wykonała zadanie premiowane w postaci filmiku.

Dziękujemy za zaangażowanie!

GRATULUJEMY!

W dniu 27 listopada 2020 M. Tomas zorganizowała w kl. 4a konkurs pięknego mówienia dla chętnych uczniów. Sześcioro uczestników na platformie Teams opowiadało o swoich ulubionych maskotkach z dzieciństwa i związanych z nimi przygodach. Pierwsze miejsce zajęła Hania, drugie – Nadia, trzecie – Tatiana.

Wszyscy uczestnicy ciekawie opowiadali o swoich pluszakach i wszystkim należą się gorące podziękowania za udział. Na nagrody zwycięzcy muszą jednak poczekać….

„Żyj bez tytoniu” XII edycja

Światowy Dzień Rzucenia Palenia ZOSTAŃ DZIŚ CZŁOWIEKIEM ZDROWYM PAPIEROSY WYSZŁY Z MODY Dzień 19 listopada jest Światowym Dniem Rzucenia Palenia. W związku z tym wydarzeniem w ramach akcji Aktywna Młodzież uczennice klasy VI a wzięły udział w Konkursie Wiedzy Antynikotynowej zorganizowanym on-line przez ZSEU w Zabrzu. Pytania były bardzo trudne. W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie czterech zabrzańskich szkół: ZSEU, SP 3, SP 20 i SP23. Nasze uczennice osiągnęły następujące wyniki: • III. Maja Ćwik SP20 • Wyróżnienie Julia Dener SP 20
Dla laureatów oraz osób wyróżnionych organizatorzy przygotowali upominki. Zostaną one dostarczone do szkół.

Do tej pory zostały zorganizowane dwie zbiórki pieniężne dla pieska Sami, który znajduje się w schronisku Psitulmnie w Zabrzu.

Klasa 1A, 2A i 3A zebrały łącznie 83 zł.

Zebrana kwota została przekazana dla Sami w dwóch wpłatach.

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby,

aby ta niepodległość kosztowała

dwa grosze i dwie krople krwi –

a niepodległość jest dobrem

nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.”

                                                         Józef Piłsudski

 

Obchody 102 rocznicy odzyskania  przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 20 w Zabrzu im. Polskich Himalaistów.

 

Dzień 11 listopada każdego roku budzi wiele emocji, a w tym roku szczególnie. W tym dniu wspominamy naszą historię oraz tych, którzy walczyli o naszą wolność. Tradycją Szkoły Podstawowej nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu stało się to, że dekorujemy nasz budynek. W ubiegłym roku szkolnym uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski, następnie krótkim przedstawieniem oddaliśmy cześć bohaterom, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.  W tym roku szkolnym postanowiliśmy uczcić 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości, zdobiąc fasadę budynku szkoły biało – czerwoną flagą.

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu dziękuje Fundacji „Sto Serc” z Mikołowa za dary przekazane naszej szkole 

oraz akcję ” Zjedz posiłek”.

Dziękujemy!!!

23 października 2020 uczniowie 3a wykonali kukurydziane papryczki. Na lekcji plastyki powstały dziś nowe warzywa. Dzieci wykazały się swoim doświadczeniem z chrupkami kukurydzianymi i stworzyły kolorowe papryki

Klasowe Everesty

 „Próba zdobycia tego szczytu jest jednak z samej swej natury działaniem nieracjonalnym – zwycięstwem pożądania nad rozumem”. Uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym-2020/2021 wyznaczyli sobie swoje szczyty- klasowe Everesty. Każda klasa corocznie wyznacza sobie cel, który w danym roku szkolnym chce zdobyć- osiągnąć. 

Podsumowanie odbędzie się w czerwcu 2021 roku.

W strugach deszczu we wtorek 13 października odbyła się w naszej szkole zabawa terenowa

z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć ukryte pytania dotyczące nauczycieli SP20 w jak najszybszym czasie i oczywiście na nie odpowiedzieć. Pomimo ulewy wszyscy świetnie się bawili. Wygrała klasa VII A przed klasą VIA i IVA.

W nagrodę klasy te w czwartek i piątek mają dzień bez pytania.

Gratulujemy!

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt

W naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy i artykułów

dla zwierząt ze schroniska Psitulmnie w Zabrzu.

Udało nam się zebrać dobrej jakości karmy, zabawki, miski oraz kilka worków legowisk i kocyków.

9 października 2020 r. uczniowie klas 1-3 brali udział w obchodach

Światowego Dnia Drzewa.

Wszystkie klasy zebrały się wokół drzew, które rosną w pobliżu szkoły.

Uczniowie prezentowali wcześniej wykonane plakaty oraz hasła ekologiczne. Dzieci układały puzzle z wykonanych wcześniej kolorowanek.

Następnie wszyscy wspólnie zaśpiewali drzewom piosenkę „Ziemia to wyspa zielona” oraz STO LAT! Nie zabrakło również uścisków dla drzew.

Przedstawiciele klas posadzili przed budynkiem szkoły trzy drzewka, które zostały zasponsorowane przez sklep Castorama w Bytomiu.

Na zakończenie uroczystości Pan dyrektor wręczył klasom Puchar Przyjaciela Przyrody, kolorowanki, gry planszowe, plany lekcji oraz zakładki.

Przysłowia i powiedzenia polskie

12 października odbył się konkurs „Przysłowia i powiedzenia polskie”.

Pierwsze miejsce zajęła Nadia S. – uczennica klasy 7 a.

Drugie miejsce zajęła Natalia B. z klasy 7 a, trzecie Jan S. z klasy 6 s.

Gratulujemy! I zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Dziękuję wszystkim, którzy czynnie włączyli się do akcji. Książki zostały przekazane do organizatora zbiórki Alior Bank

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

VI edycja – coroczna kampania społeczna prowadzona w całej Polsce ROZPOCZĘTA!!!! - cel: PROMOWANIE CZYTELNICTWA wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, umożliwianie dostępu do literatury grupom tego potrzebującym oraz edukacja społeczna. - co zbieramy? wszystkie książki (w dobrym stanie, mogą być czytane), wydane po 2000 roku, z wyjątkiem podręczników i encyklopedii,. - gdzie trafią zebrane książki? Do ZACZYTANYCH BIBLIOTEK w szpitalach, domach dziecka, domach seniora, zakładach karnych, świetlicach środowiskowych, centrach krwiodawstwa, domach samotnej matki. Chcemy jako społeczność szkolna włączyć się w tą piękną akcję! I TY MOŻESZ WSPOMÓC CZYTELNIKÓW W POTRZEBIE! Przynieś książkę/ książki do biblioteki szkolnej do dnia 11 października 2020r.

Za czym tęsknimy?

Uczniowie klasy szóstej podczas lekcji j. polskiego wykonywali pracę twórczą pt.:"Za czym tęsknisz?Narysuj swoją tęsknotę." Galeria przedstawia tęsknoty uczniów.

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

25 września 2020 roku nasza szkoła powiększyła się o grono 25 Nowych Uczniów.

W tym dniu odbyło się Uroczyste Pasowanie, w trakcie którego Pierwszaki pochwaliły się tym, czego już nauczyły się w szkole.

Pan Dyrektor w nagrodę pasował każdego z nich prawowitego ucznia klasy I a.

Potwierdzeniem Aktu Pasowania było uzyskanie Medalu Klasy Pierwszej.

Życzymy nowym uczniom wiele radości z nauki i zabawy w naszej szkole.

ADOPTOWALIŚMY PIESKA

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu została Wirtualnym Rodzicem pieska o imieniu Sami. Zwierzak znajduje się w schronisku Psitulmnie w Zabrzu. Sami jest dużym, młodym i niesamowicie silnym psem. Co miesiąc jedna klasa będzie zbierała dla pieska Sami składkę.

Łańcuch Czystych Serc

11 września br. o godz:12.00  uczniowie naszej szkoły stworzyli łańcuch , by w ten sposób zaprotestować przeciwko uzależnieniom, przemocy oraz nietolerancji. 

Po raz pierwszy mogliśmy wziąć udział w tak szczytnym celu. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne stworzyliśmy na półpiętrze namiastkę łańcucha. Idea Ruchu Czystych Serc to w zamyśle Marka Kotańskiego wielki, ogólnopolski ruch społeczny odwołujący się z jednej strony do idei czynienia dobra i solidarności z ludźmi potrzebującymi, z drugiej zaś do podstawowych potrzeb człowieka takich jak miłość, bezpieczeństwo, wolność od uzależnień i zdrowie. Ruch Czystych Serc zainicjowała w 1985 roku ogólnopolska manifestacja znana jako Łańcuch Czystych Serc. 

Myślimy, że za rok weźmiemy udział w miejskim łańcuchu czystych serc i będziemy mogli promować założenia tego wydarzenia. 

ROK SZKOLNY 2020/ 2021

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Do grona uczniów dołączyło 25 pierwszaków, którzy razem ze swymi bliskimi uczestniczyli w uroczystym otwarciu swojej edukacyjnej kariery. Nie zabrakło łez wzruszenia oraz rogów obfitości pełnych słodyczy.

PROJEKT EKOLOGICZNY 2020

­­­­W ramach projektów ekologicznych finansowanych przez Miasto Zabrze, zakupiliśmy 3 tablice dotyczące segregacji odpadów oraz 3 kosze, które będą elementami ścieżki ekologicznej.Powstanie ona na terenie szkoły na początku nowego roku szkolnego. Zamówienie zrealizowała firma Mentor ( https://mentor-polska.pl/ ), której dziękujemy za życzliwość,

wsparcie i najwyższą jakość obsługi.

Praca na ścieżce pozwoli na:
–  dostrzeganie związków między czynnikami środowiska przyrodniczego oraz rozumienie powiązań człowieka ze środowiskiem,
 – kształtowanie u uczniów przekonania o konieczności ochrony przyrody i odpowiedzialności za stan środowiska,

– wzrost świadomości związanej z prawidłową segregacją odpadów oraz kształtowanie dobrych „nawyków” ekologicznych.