2018

Boże Narodzenie 2018

Wyjątkowy dzień w naszej szkole. Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali wigilie klasowe. Uczniowie klasy 4a i 5a pod opieką pani katechetki przedstawili przepiękne Jasełka. Na zakończenie uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły stworzyli szkolny choinkowy łańcuch. Samorząd szkolny dzielnie łączył fragmenty i ozdobił nim naszą choinkę.

 

XXI konkurs rękodzieła dziecięcego pt.: „W żłóbku na sianie”

Uczennica klasy ósmej Asia B. została laureatką XXI konkursu rękodzieła dziecięcego pt.:”W żłóbku na sianie” w kategorii hafty i aplikacje. Konkurs zorganizowany został przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3. Nagrodzone prace można było podziwiać w Kościele Św, Anny w Zabrzu.

 

Jarmark Adwentowy

15 grudnia uczestniczyliśmy w dzielnicowym Jarmarku Adwentowym. Uczennice z klasy IA, IIA i IVA reprezentowały naszą Szkołę – śpiewały i jednocześnie grały na różnych instrumentach przy akompaniamencie p. Aliny. Na Jarmarku można było kupić piękne ręcznie robione kartki świąteczne, stroiki, choinki, świeczki i inne cudne ozdoby.

           

 

LEGO w naszej szkole

13 grudnia naszą szkołę i klasę II a odwiedził Lego. Lego to pies, który mieszka w schronisku w Biskupicach. Lego ze swoją opiekunką odwiedza szkoły i opowiada o swoim życiu bez domu i rodziny. Poznając historię pieska dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o schronisku działającym w naszej dzielnicy. Rozmawialiśmy również o tym, jak należy opiekować się pieskami i kotami, które mamy w domu lub spotkamy na ulicy. Udało nam się również zebrać koce, ręczniki, zabawki i karmę dla innych psów i kotów, które w tej chwili mieszkają w schronisku. Dziękujemy darczyńcom z naszej klasy oraz klas Ia , IVa, V a , i IIIa. Lego bardzo dziękuje i zaprasza do odwiedzenia schroniska – kliknij tutaj.

Finał i półfinał XXIII Miejskiego Konkursu Ortograficznego

 Dzień 13 grudnia 2018 okazał się dla naszej szkoły dniem szczęśliwym. Jeden z uczniów po raz pierwszy w historii szkoły zajął piąte miejsce w konkursie. Na 18 uczestników to nie lada wyczyn. Pierwszy etap polegał na tym, że 18 uczniów z zabrzańskich szkół poprawiało teksty dyktand, wyszukując niepoprawnie zapisane wyrazy. Do kolejnego etapu przeszło pięciu uczestników i ich zadaniem było znaleźć w słowniku zasadę ortograficzną, uzasadniającą podany wyraz. A sam finał polegał na zapisywaniu związków frazeologicznych i trudnych powiedzeń na sztalugach malarskich. Uczniowie zapisywali trudne wyrazy do momentu aż któryś z nich nie popełnił błędu i tak wyłoniono trójkę zwycięzców a nam przypadło wyróżnienie i zaklasyfikowanie się na piątym miejscu. Gratulacje!!

 

Jedz zdrowo i kolorowo

Klasa 4a postanowiła trochę „pokolorować” dzisiejszy pochmurny, szary dzień (10 grudnia).. Przy okazji pokazać jak można jeść zdrowo i smacznie. Uczniowie przygotowywali pyszne kolorowe kanapki i mega owocowe sałatki.  Popatrzcie, aż ślinka cieknie.

 

Śląski Festiwal Nauki

W sobotę 8 grudnia uczniowie naszej szkoły brali udział w Śląskim Festiwalu Nauki, który poświęcony był szeroko rozumianej Energii. Sprawdziliśmy czy warzywa i owoce mogą wygenerować prąd i czy latawiec potrzebuje wiatru, żeby się unosić. Mogliśmy również obejrzeć eksperymenty innych grup. Udział w festiwalu był dla nas wielką przygodą i świetną zabawą.

 

Mikołajkowe zawody sportowe

Z okazji Mikołajek 6 grudnia w naszej szkole dla wszystkich klas odbyły się zawody sportowe. Uczniowie klas I-V rywalizowali w wyścigach rzędów i przeciąganiu liny. Uczniowie klas starszych grali w ,,Dwa ognie’’ i piłkę ręczną oraz przeciągali linę. Wszyscy uczniowie zostali zwycięzcami i nagrodzenie zostali słodkościami.

 

„Nie tylko bombka i choinka”

Hanna Jaros z klasy 2a zajęła I miejsce w I Międzyszkolnym Konkursie Artystyczno – Językowym: „Spaß – fun – diversión” w kategorii 1 -3 szkoły podstawowej: „Nie tylko bombka i choinka!”  GRATULACJE
Uczennice naszej szkoły: Hania Jaros (2a), Jessica Szypulska (2a) i Alicja Witkowska (1a) zostały zakwalifikowane do ścisłego finału I Międzyszkolnego Konkursu Artystyczno – Językowego: „Spaß – fun – diversión” w kategorii 1 -3 szkoły podstawowej: „Nie tylko bombka i choinka!” zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, który odbył się w dniu 06.12.2018 r. w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. M. Wańkowicza w Katowicach. Szczególne gratulacje i podziękowania należą się Hani Jaros i Jessice Szypulskiej z klasy 2a, które wspaniale reprezentowały nasza szkołę w II części konkursu.  Na galę finałową zaproszono po 5 uczniów z każdej kategorii wiekowej i tematycznej, którzy uzyskali największą liczbę punktów w etapie międzyszkolnym za swoje własnoręcznie wykonane prace. W części finałowej konkursu każdy uczestnik musiał zaprezentować swojej pracę w języku obcym, w którym zdecydował się zapisać swoje życzenia. Zadanie nie było zatem proste. Ocenie podlegała poprawność językowa pracy, wyraz artystyczny, kreatywna i poprawna pod względem językowym prezentacja. Co więcej, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem śląskich szkół, w związku z tym rywalizacja była duża.

 

Lekcja w kinie

Dnia 5.12.18r. klasa 3b w ramach Mikołajek wraz z wychowawcą i Panią bibliotekarką poszła do Multikina na lekcję. Temat brzmiał: „Z książki na wieki ekran. O ekranizacjach i adaptacjach filmowych”. Uczniowie podczas lekcji poznali różnice między ekranizacją a adaptacją, odkryli jak przełożyć tekst książki na język filmu. Zwieńczeniem lekcji był film: „Siedem minut po północy”. Wzruszająca baśń o przemijaniu, stracie i wiążącej się z tym złości oraz goryczy.

Andrzejkowe wróżby w SP 20

Ciasteczka z wróżbami, losowanie imienia swojej pierwszej miłości, lanie wosku, łowienie jabłek, wyścigi butów – wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Bo przecież najbardziej liczy się świetna zabawa :).

 

Zapraszamy na kiermasz bożonarodzeniowy

21 listopada 2018 r. w godz. 17.00 – 18.30.

Wyjście klasy 4 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu- Biskupicach

W ramach lekcji języka polskiego klasa 4 wybrała się do dzielnicowej Biblioteki Miejskiej. Z Panią polonistką i Panią bibliotekarką uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. W związku z tym, że biblioteka obchodzi w tym miesiącu 70 lat istnienia, mogliśmy podziwiać dobrze wyposażone księgozbiory oraz przybliżyć sobie historię jej powstania. Pani bibliotekarka przypomniała, jak założyć kartę biblioteczną oraz jak funkcjonują biblioteki w Zabrzu. Uczniowie chętnie będą poszerzać swoją wiedzę, korzystając z bogatego księgozbioru.

Wziąć „byka za rogi”

W dniu 14 listopada br. uczniowie klasy 3 a- naszej szkoły „stanęli w szranki” w XXIII Miejskim Konkursie Ortograficznym. Nasi uczniowie już po raz 23 zmagali się z pułapkami ortograficznymi w Szkole Podstawowej nr 25. W tym roku dyktando było trudne. Życzymy powodzenia i czekamy na wyniki.

 

100 – lecie odzyskania niepodległości

W piątek, 9 listopada w naszej szkole z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości odbył się bieg upamiętniający to wydarzenie. 100 uczestników przebiegło 100 okrążeń na szkolnym boisku. W biegu oprócz uczniów udział wziął również pan dyrektor, nauczyciele i pracownicy obsługi. O godzinie 11.11 odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

 

Bieg na 100 lecie odzyskania niepodległości

9 listopada w naszej szkole dla upamiętnienia 100 – lecia odzyskania niepodległości odbędzie się bieg: 100 uczniów przebiegnie 100 okrążeni boiska szkolnego. Bieg będzie miał charakter symboliczny. W biegu wezmą udział reprezentanci wszystkich klas szkoły oraz nauczyciele.

Halloween

Dnia 31 listopada w naszej szkole w ramach poszerzania wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych odbył się konkurs Halloween. Uczniowie mogli wziąć udział w dwóch jego częściach, konkursie na najciekawsze przebranie oraz quizie wiedzy związanej z Halloween. Wybór najlepszego przebrania był nie lada wyzwaniem, ponieważ zarówno klasy młodsze jak i te starsze bardzo ambitnie podeszły do zadania. W kwestii quizu uczniowie także rzetelnie przygotowali się do starcia a o wygranej zdecydował refleks i szybkość w udzielaniu prawidłowej odpowiedzi.

 

Konkurs na najpiękniejszą dynię i czytanie o zwyczajach halloweenowych

Skąd przybyło do nas święto Halloween? Jak obchodzi się ten zwyczaj w różnych krajach? Skąd wzięła się halloweenowa tradycja wydrążonych świecących dyń stawianych przed domami? A skąd pomysł na przebieranie się? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogliśmy znaleźć oglądając wystawę dyń wykonanych przez uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą dynię. Wszystkie eksponaty były piękne, pomysłowe i wymagały dużego wkładu pracy. Dlatego wybór tych najpiękniejszych nie był łatwy. Konkurs na najpiękniejszą dynię wygrała klasa 2a.

 

Spotkanie z autorką – Panią Weroniką Górską

Uczniowie klas: 1a, 2a i 4a w dniu 30.10.2018 r. mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z Panią Weroniką Górską. Jej książka „O górze, która wybrała się w świat. Przygody małej Czantorii” nie tylko uczy dzieci wiele o górach Polski i Europy, ale również o uczuciach i emocjach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Fragment książki przeczytany przez autorkę i piękne ilustracje zachęciły dzieci do jej przeczytania.
Pani Weronika odwiedziła naszą szkołę z plecakiem wypełnionym ekwipunkiem niezbędnym do wędrówki po górach. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się raki, czekan i stuptuty. Dzieci uświadomiły sobie fakt, że góry są piękne lecz potrafią być niebezpieczne. Dlatego do wędrówki w góry zawsze trzeba się bardzo dobrze przygotować. Serdecznie dziękujemy Pani Weronice Górskiej za poświęcony nam czas, ciekawe opowieści i piękne widokówki z autografami autorki.

 

Konkurs na najpiękniejsze przebranie za postać z książki/filmu – wyniki

Konkurs na najpiękniejsze przebranie za postać z książki/filmu – wyniki
W dniu 30.10.2018 uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje przebrania za wybraną postać
z książki lub filmu. Jesteśmy przekonani, że ten konkurs zachęcił dzieci do sięgania po książki i do czytania, przyczynił się do rozwijania kreatywności i umiejętności plastycznych uczniów oraz pogłębił więzi rodzinne przy wspólnych przygotowaniach strojów.
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie i wkład pracy. GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM
Wyniki konkursu na najpiękniejsze przebranie za postać z książki lub filmu
Kategoria I – klasy pierwsze i drugie:
I miejsce: Nadia Wójcik klasa 2a
II miejsce: Jessica Szypulska klasa 2a
III miejsce: Dawid Cembrzyński klasa 2a
Marcin Waszkiewicz klasa 1a
Wyróżnienie Tatiana Chilimoniuk klasa 2a

Kategoria II – klasy czwarte i piąte:
I miejsce: Julia Derner klasa 4a
II miejsce: Julia Biniasz klasa 4a
Maja Ćwik klasa 4a
III miejsce Aurelia Głowaczewska klasa 4a

 

Turniej detektywistyczny – spotkanie z autorem Panem Dariuszem Rekoszem

Kto jest sprawcą? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwało 15 zespołów z klas: 8a SP, 3a G i 3c G podczas turnieju detektywistycznego przeprowadzonego w naszej szkole w dniu 25.10.18 r. przez autora wielu docenionych na rynku książek dla dzieci młodzieży i dorosłych Pana Dariusza Rekosza. Młodzi detektywi dali radę. Po przeanalizowaniu wszystkich śladów, zeznań i wskazówek oraz po rozszyfrowaniu wszystkich haseł rozwiązali skomplikowaną kryminalną zagadkę. Sprawcami okazali się {…} My już wiemy ale Ty dowiesz się, jeśli sięgniesz po książkę. Turniej zwyciężyła drużyna w składzie: Aleksandra Kurzak 3a G, Vanessa Robak 3c G, Angelika Nuckowska 3c G.
GRATULACJE DLA ZWYCIĘZCÓW I PODZIĘKOWANIA DLA AUTORA.

 

Światowy Dzień Makaronu

W dniu 25 października br. przedstawiciele III klas gimnazjum i VIII klasy szkoły podstawowej wraz z pedagogiem szkolnym i doradcą zawodowym wzięli udział w Światowym Dniu Makaronu organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu. Uczniowie uczestniczyli w konkurencjach manualnych, literackich, sportowych i muzycznych – z wykorzystaniem makaronu. W zaciętej rywalizacji wielu szkól nasi uczniowie zajęli zaszczytne III miejsce, za co otrzymali dyplom, nagrodę i słodki upominek. Była to także świetna okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem szkoły ponadgimnazjalnej.
Bardzo dziękujemy za mile spędzony dzień a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!

 

Pasowanie pierwszaków na ucznia

18 października 2018 roku miała miejsce uroczystość w naszej Szkole. Uczniowie klasy pierwszej zostali pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele klasy drugiej, rodzice, dziadkowie oraz nauczyciele. Pierwszaki przygotowały krótki program artystyczny pokazując, czego już nauczyły się od 1 września w szkole. Najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie „zaczarowanym ołówkiem” każdego malucha przez Pana Dyrektora na prawdziwego ucznia klasy pierwszej. Po części artystycznej na „prawdziwych uczniów ” czekały książeczki, które otrzymali od Pani Bibliotekarki oraz słodkości. Pierwszaki Witamy Was w murach naszej 20!

Zawody sportowe w sztafetowych biegach przełajowych

Dnia 11 października odbyły się zawody sportowe w sztafetowych biegach przełajowych. Nasza szkoła wzięła udział w dwu kategoriach dziewcząt i chłopców. Młodzież bardzo dzielnie walczyła na dystansach 800 i 1000metrów. Niestety dziewczętom nie udało się wygrać, ale chłopcy staneli na wysokości zadania i zajęli II MIEJSCE w Zabrzu oraz V MIEJSCE w rejonach Ruda Śląska-Zabrze. Skład drużyny chłopców: Burek Marek, Kłosiński Michał, Kacper Falkowski, Jakub Kościelniak, Markiewicz Kacper, Marcel Rudnicki.Skład drużyny dziewcząt: Milena Biszof, Laura Bartosik, Jowita Głowaczewska, Chmiel Wiktoria, Drazyk Oliwia, Karolina Szulczyńska. GRATULACJE 🙂

 

Spotkanie z Wojciechem Grzesiokiem

Dnia 2 października Klasa IVA i VA były na spotkaniu z panem Wojciechem Grzesiokiem-himalaistą, podróżnikiem, alpinistą i instruktorem wspinaczek górskich. Mogliśmy poznać tajniki wyprawy ( nie jednej) w Kirgizji, posłuchać o życiu i zwyczajach ludzi mieszkających Kirgizji czy Nepalu oraz zobaczyć na filmie i zdjęciach, że to wcale nie jest prosta sprawa wyjechać w takie wysokie i trudne góry jak Himalaje. Ale kto nie podąża za marzeniami nigdy ich nie zrealizuje.”

Akcja „Sprzątania Świata”

Clean up the World to ruch wywodzący się z Australii, zapoczątkowany w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcja ta jest prowadzona od 1994 roku. Również nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do dbania o Planetę. Przez wiele lat uczniowie naszej szkoły w tym szczególnym wrześniowym dniu sprzątali obejście szkoły. Obecnie akcja zmienia swój charakter, kładąc teraz nacisk na uświadamianie społeczeństwa, aby:
– nie śmiecić,
– prawidłowo gospodarować odpadami,
– inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Wybory samorządu szkolnego

28 września 2018 roku w naszej szkole odbyły się wybory Samorządu Szkolnego. W wyborach uczestniczyli uczniowie klas V i VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klas III Gimnazjum. W wyniku demokratycznego wyboru Samorząd będą reprezentować uczniowie klasy III Gimnazjum oraz klasy VIII Szkoły Podstawowej. Pierwszy raz w historii szkoły uczniowie sami wybrali również opiekuna Samorządu. Została nim nasza polonistka pani mgr Katarzyna Skrzyńska. Liczymy na wspaniałe pomysły i dobrą współpracę.

Ogólnopolska Kampania Głośnego Czytania

W dniu 28 września br. uczniowi klasy trzeciej gimnazjum oraz klasy ósmej wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii Głośnego Czytania. Czytali utwory klasom młodszym – klasie pierwszej: „Baśnie polskie”, a klasie czwartej ”Akademię pana Kleksa”. W tym dniu obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji.