2019

UWAGA – ważna

 informacja dla tegorocznych absolwentów

Karty zdrowia absolwentów wydawane są codziennie w godz. 8.30-13.30 tylko rodzicom/opiekunom prawnym.

 

Uroczyste zakończenia roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca uczniowie naszej szkoły uroczyście zakończyli rok szkolny 2018/2019. Po krótkich programach artystycznych Pan Dyrektor wręczył nagrody za ciężką całoroczną pracę w postaci świadectw z wyróżnieniem, dyplomów i książek. Po raz ostatni uczniowie gimnazjum odebrali swoje świadectwa. Choć wakacje to fajna sprawa, jednak będziemy z radością wracać do szkoły we wrześniu.

 

 

Dzień sportu

17 czerwca w naszej szkole był pod znakiem sportu. Najmłodsze klasy: 1 i 2 uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych. W turnieju gier zespołowych brali udział uczniowie klasy 4 i 5. M.in. dwa ognie z materacem i unihokej. Najstarsze klasy rozegrały turniej siatkówki.

Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie

16 czerwca 2019 uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczą w zajęciach SKS wraz z nauczycielkami wychowania fizycznego bawili się na Memoriale Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

 

 

Spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów przyszłorocznej klasy I

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. Polskich Himalaistów
zaprasza
rodziców uczniów przyszłej klasy I
na spotkanie informacyjne, które odbędzie się
w dniu 13 czerwca br. o godz. 17.00 w sali nr 28

Spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów przyszłorocznych klas sportowych VI i VII

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. Polskich Himalaistów
zaprasza
rodziców uczniów przyszłych klas sportowych VI i VII
na spotkanie informacyjne, które odbędzie się
w dniu 13 czerwca br. o godz. 18.00 w sali nr 28

Zaproszenie na koncert – wstęp bezpłatny

więcej – kliknij tutaj

„Tajemniczy ogród” w naszej szkole

04 czerwca na lekcji j. polskiego w klasie 4 tworzyliśmy własny ogród w ramach posumowania lektury. Inspiracją była książka Frances Hadgson Burnett pt.” Tajemniczy ogród”. Każdy uczeń mógł posadzić własną roślinkę, którą będzie się opiekował i obserwował jakie zachodzą w niej zmiany. Projekty tworzono przed budynkiem szkoły. Pogoda dopisała a efekty będzie można wkrótce podziwiać.

 

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i szkół ponadgimnazjalnych

Informacje dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej oraz uczniów klas trzecich gimnazjum.

Chcesz się zarejestrować do systemu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych lub szkół ponadgimnazjalnych – kliknij ten link.

Zanim przystąpisz do rejestracji przeczytaj podręcznik dla kandydata samodzielnie zakładającego konto w systemie rekrutacji.

Podręcznik dla uczniów klasy ósmej szkoły podstawowej – kliknij tutaj

Podręcznik dla uczniów klasy trzeciej gimnazjum – kliknij tutajŻyczymy powodzenia w samodzielnej rekrutacji

 

Wycieczka do Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu

Dnia 24 maja klasa 3b wraz z wychowawcą i Panią bibliotekarką udała się CSM Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczniowie podziwiali osiem sal symulacyjnych, w których znajdują się zaawansowane, pełnopostaciowe symulatory pacjenta w różnym wieku i nowoczesny sprzęt medyczny. Dzięki zaawansowanej technologii symulatory są w stanie udzielić informacji na temat choroby i dynamicznie zmienić parametry osoby chorej. Można było sobie poćwiczyć na specjalnych fantomach i zobaczyć od strony zaplecza, jak przygotowują się do zajęć przyszli lekarze. Każdy uczeń mógł sam usunąć zęba, zaaplikować leki, zmierzyć ciśnienie oraz osłuchać chorego – fantoma. A w przyszłości może któryś z naszych chłopców znajdzie tam swoje miejsce, zdobywając wykształcenie medyczne.

Foto – kliknij tutaj.

 

Spotkania z rodzicami

 

Dnia 22.05.2019 o godz. 17.00 odbędą się spotkania z rodzicami. Podczas spotkania rodzice zostaną poinformowani o ewentualnych przewidywanych końcoworocznych ocenach niedostatecznych oraz zagrożeniach nieklasyfikowaniem spowodowanych nieobecnościami na zajęciach lekcyjnych.

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu

Dnia 17.05.2019 roku uczniowie z III b gimnazjum nr 20 wybrali się na wycieczkę z Panią Jolantą Pawłowską oraz Panią Bożeną Gwardą do MBP w Zabrzu. Celem wyjścia była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu, a przewodnią rolę w jego aktywizacji pełnią biblioteki. Myślą przewodnią było pokazanie młodzieży jak funkcjonują Biblioteki Miejskie oraz Czytelnia w Zabrzu. Pani bibliotekarka mgr Grażyna Świderek zapoznała naszą młodzież jak poruszać się po katalogu OPAC oraz zachęcała do jak najczęstszego korzystania z zasobów biblioteki. Młodzież miała również okazję odwiedzić Czytelnię gdzie korzystali z katalogu OPAC funkcjonującego w Zabrzu. Po miło spędzonym czasie uczniowie mogli założyć kartę biblioteczną oraz sami mogli znaleźć książki jakie ich interesowały.

bibliotekarz Jolanta Pawłowska

Turniej wiedzy ekologicznej – finał

27 kwietnia odbył się finał XIX Turnieju Wiedzy Ekologicznej zorganizowanego przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W konkursie o zasięgu wojewódzkim wziął udział Paweł Wyleżoł, jeden z dziesięciu uczestników. Przygotowano 10 różnorodnych zadań o podwyższonym stopniu trudności, które dotyczyły ekologii i ochrony środowiska. Paweł walczył bardzo dzielnie i ostatecznie zajął VI miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Zawieszenie strajku do 01 września 2019r.

Wznowienie zajęć  – komunikat dyrektora z dnia 25.04.2019

klinij tutaj

 

Wznowienie zajęć dla uczniów klas Ia i IIa – komunikat dyrektora

kliknij tutaj

Egzamin ósmoklasisty – komunikat dyrektora

kliknij tutaj

Egzamin gimnazjalny – komunikat dyrektora

kliknij tutaj

Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli


kliknij tutaj

 

Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu z dnia 04.04.2019 r. w sprawie przewidywanego strajku

kliknij tutaj


Spotkanie z piłkarzami Górnika Zabrze

4 kwietnia czwartoklasiści z naszej szkoły pod opieką pań Małgorzaty Feodorów i Izabeli Giemzy uczestniczyli w spotkaniu z piłkarzami Górnika Zabrze: Łukaszem Wolsztyńskim i Maciejem i Maciejem Ambrosiewiczem. W Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu młodzi kibice mieli okazję poznać sportową drogę piłkarzy, otrzymać autograf oraz zrobić zdjęcia ze sportowcami.

Dni Otwartych Drzwi

Za nami Dni Otwarte. Na spotkanie przybyli liczni pierwszoklasiści. Była to dla nich nie lada okazja do zapoznania się z budynkiem szkoły, salami lekcyjnymi i uczniami naszej szkoły. Nasi milusińscy goście brali udział w licznych konkurencjach. Zaprezentowaliśmy możliwości tablic interaktywnych, nasi goście brali udział w rozgrywkach sportowych, świetnie bawili się językiem angielskim i robiąc ogromne bańki mydlane i tęczę na mleku. Było sportowo, kolorowo, radośnie i smacznie ;). Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili.

 

Rekrutacja do klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 20 w Zabrzu

Zgodnie z zarządzeniem NR 178/WO/2019 PREZYDENTA MIASTA ZABRZE z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie określenia terminu składania wniosków o przyjęcie w roku szkolnym 2019/2020 uczniów do klasy czwartej publicznej szkoły podstawowej, prowadzonej przez Miasto Zabrze, powstałej z przekształcenia gimnazjum – PROWADZIMY NABÓR DO KLASY CZWARTEJ

Zarządzenie 178 ws._terminów składania wniosków do klasy 4 – kliknij tutaj.

Zgłoszenie do klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 20 – kliknij tutaj.

Wniosek o przyjęcie w roku szkolnym 2019/2020 do klasy czwartej należy złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 20 w terminie od 25 marca do 5 kwietnia 2019 r.

ECO Ja, ECO Ty „Druga młodość pani Torebki”

Dziś 27 marca odbył się finał IV edycji konkursu ekologicznego ECO Ja, ECO Ty „Druga młodość pani Torebki”. Tegoroczna edycja dotyczyła tematyki związanej z recyklingiem. W finale uczniowie mieli przygotować przedmiot codziennego użytku, wykonany z surowców wtórnych. Tworząc te przedmioty uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią, pomysłowością, a do ich wykonania włożyli bardzo dużo pracy. Główną nagrodę zdobył Gracjan Pieczko ze Szkoły Podstawowej nr 14, II miejsce Mateusz Mrożek – Szkoła Podstawowa nr 17, III miejsce Oliwia Kościukiewicz – Szkoła Podstawowa nr 17. Wyróżnienia zdobyły: Marta Węglarz – Szkoła Podstawowa nr 28, Aleksandra Gałka – Szkoła Podstawowa nr 28, Dominika Szurgacz – Szkoła Podstawowa nr 14, Wiktoria Mróz Szkoła Podstawowa nr 18, Emilia Kocielska – Szkoła Podstawowa nr 5.
Wodociągi Zabrze ufundowały zestaw do badania wody, wejściówki do Parku 12 C w Zabrzu, voucher dla zdobywcy III miejsca i jego klasy na zwiedzanie oczyszczalni. MPGK w Katowicach ufundował zestawy meteorologiczne oraz voucher dla zdobywcy I miejsca i jego klasy.
Wszystkim uczniom bardzo dziękuję za udział w konkursie. Nauczycielom: Renacie Urban, Urszuli Eliasz, Irenie Bacz, Beacie Halinowskiej, Bartoszowi Kowalikowi i Krzysztofowi Kawce dziękuję za wsparcie i pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu. Gratulujemy

Marta Klimuszko

 

Konkurs Unijny Everest

15 marca 2019r. odbył się finał konkursu Unijny Everest, którego organizatorem jest Fundacja „Twój Everest. Tym razem nagrody laureatom wręczył osobiście fundator głównej nagrody Pan profesor Jerzy Buzek. Imprezę zaszczycił swoja obecnością dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze Jan Pawluch, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zabrze Sebastian Dziębowski, naczelnik Wydziału Oświaty Pani Ewa Wolnica i zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Michał Wadowski. Wszyscy uczestnicy, którzy wykonali zadania określone w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Jedną z trzech głównych nagród – pięciodniowy wyjazd do Brukseli, wygrała nasza uczennica Joanna Binkowska z klasy 8a. Gratulujemy Asi, Zuzi Góreckiej, Oliwii Drazyk i Laurze Bartosik udziału w konkursie.

 

Rekrutacja do klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 20 w Zabrzu

Informujemy rodziców uczniów klas szóstych, którzy planują zmianę obecnej szkoły na SP 20 w Zabrzu, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Zabrze Nr 20/WO/2019 od 1.03 do 14.03.2019 roku należy zgłosić się do sekretariatu szkoły celem zapisania dzieci do klasy siódmej. Wnioski będzie można pobrać w sekretariacie lub na stronie szkoły.
Do pobrania:
Zarządzenie 20 ws._terminów składania wniosków do klasy 7 – do pobrania plik
Zgłoszenie do klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 20 – do pobrania plik

Turniej tenisa stołowego

Dnia 01.03.2019r. pod opieką Pani M. Feodorów nasi uczniowie i uczennice wzięli udział w turnieju tenisa stołowego. Dziewczynom udało się zająć pierwsze miejsce w Zabrzu, tym samym kwalifikując się do etapu rejonowego. Milena, Jowita i Oliwia z klasy 3a gratulujemy!

Bezpieczne ferie zimowe 2019

Drodzy rodzice i opiekunowie uczniów, minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska prosi o zapoznanie się ze specjalnym listem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Głównego Policji dotyczącym obowiązujących rozwiązań prawnych, które ułatwiają walkę z substancjami potocznie określanymi jako „dopalacze”. Ważne, by wyjazdy na obozy i zimowiska przebiegały w bezpiecznych i komfortowych warunkach, a młodzi ludzie byli świadomi potencjalnych zagrożeń. Jednym z nich jest niebezpieczeństwo zażywania substancji psychoaktywnych. To ważny problem zarówno przy okazji rozpoczynających się ferii zimowych, jak i całego roku szkolnego – kliknij tutaj.

Aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.
Poradnik bezpiecznego wypoczynku – kliknij tutaj.

 

Dzień Patrona Szkoły 2019

Dnia 8 lutego nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona. Klasy 1a,2a oraz 4a otrzymały akty nadania patronów klas. Uczniowie przygotowywali portrety swoich patronów, prezentacje multimedialne oraz zadania ze złotymi myślami. Każda klasa ustanowiła swój Everest na ten rok szkolny oraz pobawiła się puzzlami, rebusami i krzyżówkami. Na koniec klasy pokazywały największe osiągnięcia swoich patronów. Wszystko udokumentowała Milena z III klasy.

 

 

Zaproszenie dla Rady Rodziców na spotkanie w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020

kliknij tutaj

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. W tym roku DBI obchodzimy pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Uczniowie naszej szkoły w dniach od 04 do 08 lutego podczas zajęć komputerowych realizować będą scenariusze lekcji związane z bezpieczeństwem w sieci.

Dzień Babci i Dziadka

30 stycznia 2019 roku uczniowie klasy Ia i IIa zorganizowali przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Frekwencja 100% , wspaniała zabawa i radość aktorów oraz Babć i Dziadków. Wszystko wypadło wspaniale. Już czekamy na styczeń 2020 🙂

 

„Rekord dla niepodległej”

Jesteśmy jedną z ponad 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce oraz 91 szkół polonijnych z całego świata, w których w piątek 9 listopada 2018 o godzinie 11.11 odśpiewano hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Zabrze w roku szkolnym 2019/2020

Informacje o terminie składania wniosków o przyjęcie do klas pierwszych i siódmych publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Zabrze.
klasy pierwsze – kliknij tutaj
klasy siódme – kliknij tutaj

Konkurs wiedzy historycznej – „Klasówka powstańcza 2019″

Konkurs wiedzy historycznej „Klasówka powstańcza” stanowi cykliczne przedsięwzięcie, wpisujące się w obchody kolejnych rocznic Powstań Śląskich. Każda edycja posiada swój wiodący motyw. W związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich motywem w roku szkolnym 2018/2019 będzie ukazanie najistotniejszych zagadnień i wydarzeń I, II i III Powstania Śląskiego.
Organizatorami konkursu są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej O/Katowice, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach – więcej informacji kliknij tutaj

Dni nauki i eksperymentu

21 i 22 stycznia odbyły się DNI NAUKI i EKSPERYMENTU. Uczniowie klas 3 gimnazjum i klas 8 szkoły podstawowej mieli okazje zmierzyć się z najróżniejszymi zadaniami. Było 6 stanowisk. Eksperymenty związane były z odkrywaniem, sprawdzaniem, łączeniem, rozwiązywaniem i liczeniem. Mamy nadzieję, że oprócz mieliście fajną zabawę. Bardzo chcę podziękować ekipie KMO (Asia, Milena, Jowita, Paweł, Dawid Michał, Kacper, Kuba, Krzysztof, Nikodem, Marcin, ) za przygotowanie i prowadzenie imprezy. Brawo Wy.

mgr Marta Klimuszko

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w SP20

Już w środę 9 stycznia rozpoczęliśmy wspieranie WOŚP w naszej szkole podczas kiermaszu ciast. Natomiast 11 stycznia odbyło się losowanie losów niespodzianek oraz zabawy sportowe w unihokeja, piłkę ręczną i siatkówkę. Dzieciaki bawiły się świetnie i dzięki ich wsparciu zebraliśmy 783 zł. BRAWA DLA WSZYSTKICH

 

Zapraszamy na spotkanie z rodzicami 09.01.2019 o godz. 17.00. Podczas zebrania zostaną przekazane informacje o przewidywanych ocenach semestralnych.