Akcja „Sprzątania Świata”

Stąd też już od kilku lat w naszej szkole odbywa się zbiórka surowców wtórnych, która rozpoczyna się w dniu akcji i trwa przez cały rok szkolny. Uczniowie przynoszą rekordowe ilości makulatury, nakrętek od butelek czy baterii .
Każdego roku akcja odbywa się pod innym hasłem. W tym roku hasło kampanii brzmiało :
„ Akcja segregacja – 2x więcej – 2 x czyściej”
Tegoroczna edycja jest jubileuszową. Wyobraźcie sobie, że w Polsce sprzątamy w ogólnoświatowej akcji od ćwierćwiecza. Celem 25. edycji jest wspomożenie segregacji odpadów w gminach. Wiecie, że polskie gminy już w tym roku muszą osiągnąć poziom 30% recyklingu, a w roku 2020, czyli już za niecałe dwa lata, nasz kraj musi osiągnąć poziom 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych? Jak to jest u Was w domach? Segregujecie? Jesteście pewni, że prawidłowo? Gminy starają się gonić za wymogami i powstają nowe Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOKi.
Akcja Sprzątania Świata 2018 odbywała się 21-23 września i stawiała na wsparcie segregacji odpadów w gminach. – To bardzo bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody, surowce naturalne nie są przecież nieograniczone, mamy ich coraz mniej i dlatego musimy wykorzystywać surowce wtórne! – przekonuje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji w Polsce i założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Aktualnie poziom recyklingu odpadów z naszych domów sięga zaledwie ok. 13%. O korzyściach płynących z segregacji nie trzeba chyba już dłużej nikogo przekonywać. Jak zachęcić do stosowania jej w codziennym życiu?
Fundacja Nasza Ziemia postanowiła, że podczas Sprzątania Świata 2018 postawi przed Polakami wyzwania. Są ujęte w kolorach, które nawiązują do pojemników do segregacji odpadów. – Promujmy segregację odpadów i jej zasady – szczególnie to, aby odpady trafiały do właściwych pojemników, bo kiedy trafiają do nieodpowiedniego pojemnika, stają się zanieczyszczeniem, zamiast wstępnie posegregowanym surowcem wtórnym – tłumaczy Mira Stanisławska-Meysztowicz.

Akcja „Sprzątanie Świata” corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety.
Dzięki prelekcjom, szkoleniom podczas godzin wychowawczych, poświęconych tej tematyce, uczniowie zdobywają wiadomości z różnych dziedzin ekologii, np.: ochrony przyrody, segregacji śmieci, dbania o czystość naturalnego środowiska.
Liczne konkursy, przygotowane przez nauczycieli, uatrakcyjniają akcję, ale też, poprzez zabawę, uświadamiają młodych obywateli naszej Planety, jakie znaczenie ma ekologia. Uczniowie zarówno młodszych jak i starszych klas wykonują prace plastyczne, plakaty, projekty banerów, przedmioty użytku codziennego z surowców wtórnych. Układają też wierszyki i hasła związane z ochroną środowiska, a także projektują stroje do pokazu mody ekologicznej – wróć……